راهنمای باغ داری

نحوه آبیاری با آب شور

شرایط و نحوه آبیاری با آب شور برای به حداقل رساندن آسیب به گیاهان بوسیله کارگروه آب شهرک زعفرانیه کرج  به شرح زیر اعلام می گردد .

آندسته از باغ داران و ویلادارانی که در تابستان باغچه خود را با آب شور آبیاری کرده اند لطفا به نکات زیر توجه داشته باشند .

1.باتوجه به اسیدی بودن آب نیازی به استفاده از گوگرد و ترکیبات سولفور نیست .
2.باتوجه به بالا بودن میزان کلسیم و فسفر از دادن کودهای پتاس، سوپر فسات و… خودداری کنید .
3.ازپابیل کردن و شخم زدن خاکهایی که از آب اشباع هستند به شدت پرهیز کنید .
4.استفادهاز آبشویی (Leaching) همزمان با بارش های پاییزی و زمستانی به شدت توصیه میشود، برای اینکار مخزن آب خود را پر نگه دارد (حتی اگر با آب سنگین پر شده باشد) و همزمان با باران های شدید آبیاری کنید، بهتر است قبل از انجام اینکار به ازای هر متر مربع از زمینی که آبیاری میکنید100گرم گچ بنایی که در هر مصالح فروشی پیدا میشود استفاده کنید.و ضمن شخم زدن زمین همراه با گچ پخش شده در سطح خاک آبیاری را انجام دهید .
5.کلسیم موجود در خاک جایگزین سدیم (شوری) چسبیده به خاکدانه و کلوئیدهای رس میشود و سدیم بهمراه آبیاری زیادی که انجام میدهید به اعماق خاکرفته و از محیط ریشه خارج میشود
6.دقت کنید که ریشه درختان شما به واسطه املاح زیاد آب در فشار است،آبشویی تا حدی این مشکل را برطرف میکند، اینکار بسیار موثر تر و بهتر از استفاده از کودهای مکمل و محلول پاشی های برگی جوابگو است .
7.استفاده از کوهای نیتروژنه (اوره) ضروری است–ازاول بهار تا مهرماه همیشه به ازای هر باغچه 1000متری200گرم اوره درهر دوره آب آبیاری بریزید(در هفته500گرماوره)آبیاری با آب خام ممنوع!
8.سیستم آبیاری اصولی و مهندسی کمک حال عبور شما از شرایط سخت تابستان است–تاکید میکنیم سیستم آبیاری مهندسی و براساس الگوهای علمی–درغیر این صورت استفاده از شیلنگ آب و تشتک برای درخت بسیار بهتر است ازاجرای خلاقانه شبکه آبیاری حتی با کمک از اینترنت و یا استفاده از لوله کش ها و باغبان ها است!
9.درصورت امکان در طول فصل گرم سال فقط و فقط در ساعات بامدادی آبیاری انجام دهید با اینکار 40 درصد آب بیشتری به درخت میرسد!
10.آبیاری را در ساعت 10 تا 5 عصر و مخصوصا در شرایط باد و گرم ممنوع است!
11.درصورت داشتن سوال تخصصی و کاربردی حتما آن را با کارگروه آب در میان بگذارید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا